The Devon Allman Project feat. Bernard Allison
Devon Allman bærer sørstats-rockens tradisjoner og arven etter The Allman Brothers videre med hjertet utapå skjorta.
Bernard Allison opprettholder stolt familietradisjonen etter pappa, blueslegenden Luther Allison, med plateutgivelser og konstant turnering over hele verden. Devon Allman og Bernard Allison er begge «sønner av bluesen». Deres fedre har på hver sine måter vært banebrytende artister, og både Devon og Bernard setter nå sine spor i bluesverden plateutgivelser og turnering. Begge er godt kjent for publikum på Notodden gjennom tidligere opptredener.
Devon Allman er kanskje aller mest kjent for Notodden-publikummet gjennom sine mange tidligere besøk, bl.a. med Royal Southern Brotherhood. Nå kommer de for første gang sammen i et spesielt musikkprosjekt for Notodden Blues Festival. Forvent en konsert med kvalitetsstemplet sørstatsrock og moderne Chicago-blues som går opp i en høyere enhet fra Devon Allman og Bernard Allison. The Devon Allman Project feat. Bernard Allison er rett og slett en fantastisk konsertpakke!
DEVON ALLMAN
De fleste som besøker Notodden Blues Festival kjenner godt til Devon Allman. De vet også godt at Devon er sønn av rock-legenden Gregg Allman og at faren ofte tok han med på scenen med The Allman Brothers Band. Musikkhistorien renner gjennom blodårene til Devon Allman. Han skaffet seg for alvor et publikum i Norge gjennom sine mange besøk med supergruppa The Royal Southern Brotherhood som han hadde sammen med Mike Zito og Cyril Neville. Devon Allman gjorde seg først bemerket for det norske publikummet da han debuterte om pur ung artist på Notodden Blues Festival sammen med Javier Vargas i 2006. Han fikk mange fans den gang og antallet har bare vokst siden da. De senere årene har han turnert og laget plater med The Allman Betts Band, gjort stor lykke med å holde konserter med bandprosjektet The Allman Family Revival og The Devon Allman Blues Summit. Devon spiller egne låter og kjente Allman Brothers-låter på sine konserter.
BERNARD ALLISON
Bernard Allison blei på mange måter født til å spille blues. Han er sønn av ikke Luther Allison – blueslegenden som holdt en av Notodden Blues Festivals mest legendariske konserter i 1996. Både Luther og Bernard sier at faren ikke til noen tid prøvde å presse Bernard til å begynne å spille, og slettes ikke til å begynne å spille blues. Det var bare noe som skjedde av seg sjøl. Luther var jo ute og reiste hele tida, så det kom som en overraskelse når det gikk opp for ham at sønnen var på vei til å bli en god gitarist.
Bernard har det å være artist som en iboende egenskap. På Notodden Blues Festival blei han en publikumsyndling i 2000 da han tok publikum med storm på Tapperiet. Bernard Allison er en moderne bluesartist som drar med seg mye av energien fra rockmusikken. Forholdet hans til faren blei etter hvert veldig nært. De lærte av hverandre, diskuterte musikk og spilte sammen på konserter, men Bernard holdt seg hele tida til sin egen sti som han ville tråkke opp. Likevel har han så stor respekt for sin avdøde far at han alltid tar med en eller to av hans låter på sine konsertopptredener.